Metoda syntezy automatów skończonych klasy С (metoda А3)

Główną cechą wyróżniającą metod A3 i A4 syntezy automatów skończonych klas C i D jest wykorzystanie przerzutników makrokomórek wyjściowych PLD w charakterze elementów pamięci automatu skończonego w przypadku, gdy wektory zmiennych wyjściowych mają identyczne wartości z częścią kodu stanów wewnętrznych. Pozwala to obniżyć koszt realizacji i jednocześnie zwiększyć szybkość działania automatów w porównaniu z automatami klas A i B.

Obniżenie kosztu realizacji uzyskuje się poprzez zmniejszenie liczby wykorzystywanych makrokomórek wyjściowych PLD, gdyż funkcje wyjściowe oraz część elementów pamięci automatu realizuje się na tych samych makrokomórkach PLD. Oprócz tego, upraszcza się część kombinacyjna automatu, ponieważ odpada konieczność realizacji części funkcji wzbudzeń elementów pamięci, które są identyczne z funkcjami wyjściowymi. Obniżenie kosztu realizacji jest tez spowodowane tym, że w charakterze kodów stanów wewnętrznych automatów klas C i D wykorzystuje się elementarne koniunkcje, a nie pełne koniunkcje, jak w automatach klas A i B.

Zwiększenie szybkości działania automatów skończonych klas C i D, w porównaniu z tradycyjnym podejściem, jest spowodowane tym, że w automatach klas C i D realizuje się przeważnie funkcje wyjściowe, które są zwykle prostsze niż funkcje przejść, co powoduje zmniejszenie liczby poziomów logicznych przy syntezie części kombinacyjnej automatu skończonego.

Kodowanie stanów wewnętrznych automatu klasy C prowadzi do zadania ortogonalizacji wierszy macierzy, które wykorzystuje się w charakterze kodów stanów wewnętrznych automatu. Przedstawiony algorytm pozwala minimalizować liczbę wartości znaczących w macierzy, co prowadzi do zmniejszenia liczby argumentów realizowanych funkcji.

Wadą metody A3 syntezy automatów skończonych klasy C jest to, że jest to automat Moore’a. Dlatego też, do przekształcenia automatu skończonego w automat Mealy’ego wykorzystuje się rozszczepienie stanów wewnętrznych. W niektórych wypadkach może to znacznie zwiększyć liczbę stanów wewnętrznych i przejść automatu skończonego.

<powrót>