Everything is just the pieces
...of my lovely dreams

Witam,

...na mojej stronie domowej wykładowcy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej


Swoją przygodę z informatyką rozpocząłem dość wcześnie. Na początku było to przedszkole o profilu informatycznym, a potem podstawówka z rozszerzoną matematyką. W czasach kiedy najlepszą kartą grafiki na PC było CGA, na Politechnice Białostockiej nie było jeszcze Wydziału Informatyki (wtedy Instytutu), napisałem swój pierszy program w BASICu na ATARI 800XL. Zastanawiąjące, że po raz pierwszy użyłem intuicyjnie do tego celu pętli FOR nie wiedząc w ogóle co to pętla. ;-)


Na studia informatyczne wybrałem się z czystej ciekawości i... po gorących namowach wychowawczyni ("Paweł, zastanów się, przecież po technikum nie masz żadnych szans..."). Słowo Informatyka brzmiało jednak tak tajemniczo... cokolwiek miałoby znaczyć.


Obecnie pracuję na stanowisku wykładowcy na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Praca w kilku firmach branży IT, pozwoliła mi zdobyć dodatkowe doświadczenie praktyczne w obszarach programowania, a później... inżynierii oprogramowania, zarządzania projektami oraz projektowania architektur systemów informatycznych.

Przez ostatnie kilka lat pełnię rolę Architekta Systemów IT w Sygnity S.A.. Zakres moich obowiązków obejmuje: analizę wymagań i projektowanie architektur logicznych i fizycznych rozwiązań informatycznych; tworzenie koncepcji zintegrowanych rozwiązań IT z wykorzystaniem architektury SOA oraz architektur komponentowych; analizę koncepcyjna i projektowanie systemów IT z wykorzystaniem języka UML oraz metodyk obiektowych.


W ten sposób zdobyłem szerokie doświadczenia w tworzeniu architektur, analizie i projektowaniu zintegrowanych systemów informatycznych. Nabyte wiadomości teoretyczne udało mi się z sukcesem wykorzystać wielokrotnie w praktyce. Potwierdzona szkoleniami i certyfikatami, teoretyczna i praktyczna znajomość obejmuje obszary metodyk zarządzania projektami: PMBoK, PRINCE2; zagadnień inżynierii oprogramowania m.in. RUP i metodyk lekkich Agile, znajomość metodyk obiektowych i języka UML (w tym narzędzi, m.in. Rational, Sparx Enterprise Architect).


Wielokrotnie brałem udział w dużych, często centralnych projektach informatycznych, prowadzonych na poziomie ministerialnym (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych) czy Komend Głównych Policji / Straży Pożarnej.


Przebyte kursy:

  • Architektura korporacyjna TOGAF 8 for Practitioners (Architecting the Enterprise / 2009)
  • Designing and Implementing OLAP Solutions with MS SQL Server 2000 (Politechnika Białostocka, Studium Informatyki w Zarządzaniu i Biznesie / 2007)
  • Praktyczne modelowanie UML 2.0 z wykorzystaniem Enterprise Architect (Erudis Process Management / 2006)
  • PMI / PMBoK - Prowadzenie projektów informatycznych zgodnie z metodyką PMBoK (ComputerLand S.A. / 2004)
  • System jakości w produkcji oprogramowania (ComputerLand S.A. / 2002)
  • Designer 6i: Kurs podstawowy (Oracle Polska / 2001)
  • Profesjonalna obsługa klienta (GB Resources / 2001)
  • Szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych (ComputerLand S.A. / 2000)


W ostatnich latach poszerzyłem swoje doświadczenia o znajomość obszaru Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz nabyłem praktyczne umiejetności podczas prac nad przygotowywaniem projektów w szczególności z działania 1.4-4.1 oraz 8.1/8.2.

Tematyka prowadzonych zajęć przeszła dosć dużą ewolucję jeśli chodzi o zakres i obszar merytoryczny. Pomijając niechlubny epizod z elektroniką, moja przygoda dydaktyczna zaczynała się od przedmiotów właściwie sprzętowych takich jak architektura komputerów czy programowanie w języku assembler. Do najchętniej i najczęściej prowadzonych w ostatnich latach przedmiotów należą m.in. Grafika Komputerowa, Sieci Komputerowe i różne wariacje w temacie programowania aplikacji internetowych: Programowanie w Środowisku Sieciowym, Aplikacje Internetowe, Programowanie Aplikacji WWW.


Tak przy okazji... Zadania projektowe powinny być wysyłane tylko i wyłącznie poprzez platformę e-learningową moodle Wydziału Informatyki PB, Centrum Edukacji Zdalnej WI/PB


Bieżące informacje dydaktyczne, terminy konsultacji oraz informacje związane z zaliczeniami i organizacją sesji są umieszczane na moim blogu dydaktycznym.Moje zainteresowania badawczo-naukowe obejmują m.in. zastosowania transformaty falkowej i morfologii matematycznej w przetwarzaniu jednowymiarowych sygnałów biomedycznych. Prace badawcze skupiają się w szczególności wokół przetwarzania sygnału EKG.

Swego czasu moją pasą było programowanie. Jednak kiedy uświadomiłem sobie, że powodzenie we wdrożeniu dużych systemów informatycznych tylko w niewielkim stopniu zależy od świetnych programistów... a na odkrywanie nowych algorytmów, które zrewolucjonizują świat są nikłe szanse, mój zapał trochę osłabł i postanowiłem spróbować czegoś innego...


W każdym bądź razie obecnie za pasję można uznać fotografię. Bo czyż kupowanie kolejnego obiektywu za równowartość trzech zwykłych amatorskich lustrzanek, albo wstawanie 3 razy w tygodniu o 3-ciej nad ranem (a właściwie w środku nocy) można nazwać normalnym zachowaniem? Tylko pasja wymaga takiego poświęcenia.


Moja strona z portfolio fotograficznym


Mój FotoBlog Krajobrazowy Podlasia< < <
Przedmiot oferty / NazwaOpis
doradztwo
Analizy wymagań i przygotowanie projektów IT
Analizy wymagań i przygotowanie projektów rozwiązań w dziedzinie architektury systemów IT pod kątem konkretnych wymagań / specyfikacji. Analiza działalności biznesowej przedsiębiorstwa z uwzględnieniem zależności pomiędzy procesami biznesowymi a rozwiązaniami IT. Tworzenie wizji architektur zgodnych z wytycznymi metodyki TOGAF oraz zaleceniami architektury korporacyjnej.
doradztwo
Przygotowanie wniosku w POIG 1.4-4.1, 8.1-8.2,
Konsultacje w zakresie przygotowania wniosków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, w szczególności działanie 1.4-4.1, 8.1-8.2. Doradztwo w zakresie wymogów formalnych, kwalifikowalności kosztów, zaleceń dotyczących innowacyjności i zgodności z wytycznymi poszczególnych działań. Konsultacje w zakresie przygotowania biznes planu i formy przedstawienia innowacyjności.
doradztwo
Wybór otwartych rozwiązań (oprogramowanie Open Source)
Doradztwo w zakresie wyboru otwartych rozwiązań (oprogramowanie Open Source). Analiza możliwości realizacji wymagań poprzez wspomniane rozwiązania oraz przygotowanie projektu integracji z innymi rozwiązaniami.
doradztwo
Wybór platformy Systemu Informacji Przestrzennej GIS (także Open Source)
Doradztwo w zakresie platform i narzędzi Systemów Informacji Przestrzennej GIS. Analiza wymagań i konsultacje związane z wyborem - zarówno rozwiązań komercyjnych (np. ESRI) jak i otwartych rozwiązań (oprogramowanie Open Source - np. GeoServer, PostGIS). Analiza możliwości realizacji kompletnych architektur (serwery mapowe, platformy Internetowe) poprzez wspomniane rozwiązania oraz przygotowanie projektu integracji z innymi rozwiązaniami.
doradztwo
Wybór rozwiązań oprogramowania i systemów IT dla MSP i administracji
Doradztwo w zakresie wyboru rozwiązań oprogramowania i systemów IT dla MSP i administracji w dziedzinach: systemy informacji przestrzennej GIS, systemy zarządzania treścią CMS, systemy elektronicznego obiegu dokumentów, systemy edukacyjne e-Learning, systemy zarządzania przedsiębiorstwem / produkcją ERP/MRP, systemy bazy wiedzy (Knowledge Base), systemy integracyjne SOA/MiddleWare, systemy analityczne i raportujące (w tym także Business Intelligence)
ekspertyza
Przygotowanie ekspertyzy dotyczącej innowacyjności projektów informatycznych
Przygotowanie ekspertyzy w zakresie innowacyjności w następujących obszarach: systemy informacji przestrzennej GIS, systemy zarządzania treścią CMS, systemy elektronicznego obiegu dokumentów, systemy edukacyjne e-Learning, systemy zarządzania przedsiębiorstwem / produkcją ERP/MRP, systemy bazy wiedzy (Knowledge Base), systemy integracyjne SOA/MiddleWare, systemy analityczne i raportujące (w tym także Business Intelligence)
szkolenie
Metodyki zarządzania projektami oraz Zarządzanie przedsięwzięciam informatycznymi
Ogólne wytyczne, zalecenia i dobre praktyki dla metodyk zarządzania projektami PMI PMBoK (Project Management Body of Knowledge) i PRINCE2. Wykorzystanie metodyk zarządzania projektami PMI PMBoK i PRINCE2 ze szczególnym uwzględnieniem procesu produkcji oprogramowania oraz zarządzania ryzykiem i wymaganiami w projektach informatycznych
szkolenie
Narzędzia informatyczne w zarządzaniu i organizacji pracy
Nowoczesne narzędzia informatyczne i metodyki w zarządzaniu i organizacji pracy, m.in. techniki mapowania myśli (ang. Mind Mapping), zarządzanie czasem, metoda zarządzania jakością Six Sigma. Wykorzystanie narzędzi mind mapping w zarządzaniu projektami informatycznymi.

Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Katedra Systemów Czasu Rzeczywistego


Konsultacje, pokój 18C, czwartek g. 12:15-16:00, tel. 085 746 90 77, wew. 9077


Zalecanym adresem e-mail dla kontaktów w sprawie dydaktyki jest p(kropka)tadejko[at]pb.edu.pl. Proszę nie wysyłać na ten adres projektów zaliczeniowych.